Daver DARENDE

İstanbul doğumludur. ODTÜ’den mezun olduktan sonra Kopenhag Ekonomi Bilimleri Akademisi’nde araştırma asistanlığı yaptı.

Otuz sekiz yıl süren Dışişleri mesleğinde Türkiye’nin Cakarta, Budapeşte, Münih, Frankfurt, Filibe (geçici süreyle), Varşova, Tebriz, Dubai, Bingazi, Paris ve Cidde temsilciliklerinde çeşitli kademelerde sorumluluk üstlendi.

Resim çalışmalarına 1977 yılında Münih’te başladı. İlk kişisel sergisini 1982 yılında Ankara’da açtı. 1982-1985 yılları arasında Varşova’da görevliyken ünlü ressamlarımızdan Nejad Melih Devrim’in atölyesinde çalışma olanağını buldu. Devrim’in renkçiliğinden etkilendi. 1982-1985 yılları arasında Gliwice, Krakow (iki kez), Varşova ve Gdansk’ta beş kişisel sergi açtı. Krakow Güzel Sanatlar Akademisi tarafından onur diploması ve madalya ile ödüllendirildi. Dubai, Paris, Londra ve Tokyo’da açtığı kişisel ve katıldığı karma sergiler geniş ilgi uyandırdı. Bugüne kadar yurt dışı ve yurt içinde otuz beş kişisel sergi açan ve çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının yapıtları birçok kurumda, yerli ve yabancı koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Resim serüvenine soyut anlayışla başladı. Yapıtlarında yer yer izlenimciliğin izleri görülür. Tablolarında renk cümbüşü yaşamın coşkusunu yansıtır. Boğazın sularını çizip geçen vapurlar, takalar, Beyoğlu’ndaki kırmızı tramvaylar tablolarının leitmotifini oluşturur. Bir çocuk naifliği ve sevimliliği içinde tablolarda gördükleriniz tüm canlılığıyla sanatçının baş döndürücü düşleridir.

Sanatçının iki günlük gazete de ve çeşitli dergilerde siyasal ve edebi ağırlıklı yazıları yer almaktadır. Bugüne kadar deneme ve anı türünden dokuz kitabı yayımlanmıştır.

Hakkımızda

2014, yılının ocak ayında karar alınıp, sekiz ay sonra hayata geçirilen Kent Sanat Galeri kapılarını sanatçılara ve sanat severlere açmıştır. Sanata, sanatçıya farklı yaklaşımlarla bakmak bizim ayrıcalığımız olacaktır. Devamı...

İletişim Bilgileri

  • Turan Güneş Bulv. Hilal Mah. 701 Sok. No:20/B Yıldız Çankaya / ANKARA
  • +90 312 439 20 22
  • +90 532 054 02 21
  • info@kentsanatgaleri.com

E-Bülten Aboneliği