Ferhunde K. Öner

 FERHUNDE K. ÖNER

1977 Bursa doğumlu Ferhunde K. ÖNER lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde tamamlamıştır. “Estetik” konulu tez çalışmasıyla Yüksek Lisans ve “Kırmızı” rengi üzerine yaptığı çalışmasıyla da doktora öğrenimini Marmara Üniversitesinde tamamlamıştır.  2011-2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde, 2013-2015 yılları arasında Tunceli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan sanatçı şu anda Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Öğretmenliği bölümünde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır.

Sanat hayatına soyut figüratif çalışmalarla başlayan Ferhunde K. ÖNER’in yapıtlarında çok anlamlılık, kompozisyon ve armoni her zaman önemli bir yere sahiptir. İlk dönemdeki soyut figüratif çalışmalarından itibaren disiplinler arası etkileşime önem veren sanatçı resmin yanı sıra edebiyat, müzik ve sosyoloji, tarih, felsefe gibi disiplinleri resim kompozisyonlarına ve temalarına ortak etmiştir. 2000l’i yıllardan itibaren resimlerinde kullandığı malzemeleri zenginleştirerek üç boyutlu ve evrensel temalı tuvalleri tercih etmiştir.

Sanat yaşamı boyunca bireysel ve toplumsal anlamda “insani” değerlerin ve ‘insan hallerinin altını çizen sanatçı bütün yaklaşımlarında “angaje” olmadan -savaşın lanetlenebileceğini, kent insanının kendine biçtiği dar kalıpları, kadın varlığında açılan yaraların modern izlerini, yine kent insanının ıskaladığı bütün değerleri eleştirilebileceğini göstermek istercesine-  sanat yapılabileceğini de ispatlamaya çalışır.

Ulusal ve uluslararası birçok sergide yer alan sanatçının çeşitli koleksiyonlarda da eserleri bulunmaktadır.

Hakkımızda

2014, yılının ocak ayında karar alınıp, sekiz ay sonra hayata geçirilen Kent Sanat Galeri kapılarını sanatçılara ve sanat severlere açmıştır. Sanata, sanatçıya farklı yaklaşımlarla bakmak bizim ayrıcalığımız olacaktır. Devamı...

İletişim Bilgileri

  • Turan Güneş Bulv. Hilal Mah. 701 Sok. No:20/B Yıldız Çankaya / ANKARA
  • +90 312 439 20 22
  • +90 532 054 02 21
  • info@kentsanatgaleri.com

E-Bülten Aboneliği