SANAT, SANATÇI VE KENT SANAT - Daver Darende

Oscar Wilde “ölümün ulaşamadığı tek şey sanattır “ demiştir bir yazısında. Sonra şunları eklemişti sanatı tanımlarken: “ Sanat, taklidin bittiği yerde başlar.Sanatı felsefeye, felsefeyi sanata dönüştürdüm.”

Atatürk ‘ün ünlü sözünü unutmak olası mı ? Şöyle demişti Ulu Önder sanat ve sanatçılar için :

“Sanattan ve sanatçıdan yoksun bir toplumun canlılığı olamaz”.

Kültür kirlenmesinin doruk noktasına ulaştığı ülkemizde sanatı ve sanatçıyı nasıl koruyacağız ? Evrensel değerleri kucaklayan, ruhunda bağımsızlık duygusunu taşıyan sanatçıya ve sanata kim nasıl sahip çıkacak ? Sanat ancak özgür bir ülkede gelişebilir.

Gerçek sanatçı çağına karşı sorumluluk duygusu taşıyan, olayları erdemin süzgecinden geçiren kişidir. Hoşgörülüdür, düş kurar, kendine özgü, gizem dolu bir dünya yaratır.
Bir ülke uygar dünyada sanatla ve sanatçılarıyla saygınlık kazanır.

Başkent Ankara’da yeni sanat galerileri açılıyor. Kent Sanat, Kültür kirlenmesinin yarattığı tüm olumsuz koşullara karşın sanat alanında özveriyle ilk adımını atıyor. Bu olumlu adımın uzun soluklu ve başarılarla dolu olmasını diliyor, başkentte önemli bir rol üstleneceğine inanıyorum. Kent Sanat’ı çabalarından dolayı kutlarken yazımı Melih Cevdet Anday’ın sözleriyle noktalıyorum:

“ İnsanoğlu ancak sanatla varabilir doğanın ve Yaşamın bilincine.”

Hakkımızda

2014, yılının ocak ayında karar alınıp, sekiz ay sonra hayata geçirilen Kent Sanat Galeri kapılarını sanatçılara ve sanat severlere açmıştır. Sanata, sanatçıya farklı yaklaşımlarla bakmak bizim ayrıcalığımız olacaktır. Devamı...

İletişim Bilgileri

  • Turan Güneş Bulv. Hilal Mah. 701 Sok. No:20/B Yıldız Çankaya / ANKARA
  • +90 312 439 20 22
  • +90 532 054 02 21
  • info@kentsanatgaleri.com

E-Bülten Aboneliği